Kategorie: Aktuality ŠD

Činnost zelené a modré družiny ve školním roce 2019/2020

Na začátku školního roku jsme využívali teplého počasí a mnoho času jsme strávili na respiriu školy. Hráli jsme zde různé hry jako například vybíjenou, fotbal, přehazovanou a mnoho dalších. Ve školní družině jsme také tradičně připravovali výrobky na podzimní výstavu na Obecním úřadě ve Studené.

V polovině září jsme se staršími žáky vyrazili na projektový den do Počátek na tábor Beruška. Pro děti zde byl připraven bohatý program na čtyři hodiny. Děti zde oblékly postroje a vyzkoušely své lezecké dovednosti v lanovém centru. Šikovnější děti a děti, které se nebály, mohly zkusit okruh, který byl doslova v korunách stromů vysoko nad zemí. Na louce pro ně bylo připraveno mnoho her, ve kterých musely spolupracovat v týmech. Všichni jsme se pobavili u „sumo“ zápasů, kdy si děti oblékly oblek s vycpaným břichem, takže vypadaly jako opravdoví zápasníci. Dále si zde mohly zastřílet ze vzduchovky a z luku. Na závěr dostal vítězný tým odměny.

Během celého školního roku bylo pro žáky připraveno několik projektů. Jako každý rok jsme uspořádali soutěž ve stavbě z lega. Dalším projektem byla soutěž zaměřená na výšku celé stavby ze dřívek. Děti v týmech při konstrukci věží musely spolupracovat, což byl vlastně výchovný cíl celé soutěže. Odměna za trpělivost, snahu a schopnost pracovat v týmu čekala na každého účastníka soutěže.

Již třetím rokem jsme ve školní družině realizovali projekt zvaný „kuchařská show“. Projektového dne se zúčastnilo 35 žáků ze druhé až páté třídy. Projektový den byl formou kurzu pečení. Kurz vedla vyučená cukrářka a jejím úkolem bylo dětem popsat a ukázat postup výroby máslového dortu. V další fázi kurzu už děti pracovaly samostatně – samy si vážily potřebné ingredience, oddělovaly žloutek od bílku a šlehaly sníh. Skupina kluků si vzala na starost hlídání těsta v troubě, aby se nepřipálilo. Holky mezitím chystaly dva druhy krému. Paní cukrářka byla připravena kdykoli dětem pomoci radou nebo doporučením. Dort vypadal báječně a stejně tak i chutnal.

V polovině ledna uspořádala školní družina ve spolupráci se Sdružením rodičů diskotéku na oslavu příchodu nového roku. Pro děti byla připravena celá řada soutěží, ale na žádost dětí se od soutěží upustilo a čas byl věnovaný jenom tanci. Atmosféra byla od začátku do konce naprosto úžasná i díky DJ Tomášovi, který si děti získal od první chvíle senzačním výběrem písniček a kamarádským přístupem.

V závěru diskotéky si děti od Tomáše vysloužily velikou pochvalu za to, jak aktivně tančily a jak báječně ovládaly texty písniček, kdy chvílemi nebyl z reproduktorů přes zpěv dětí slyšet ani originální interpret.

Bohužel v březnu nás zasáhla doba koronaviru a škola byla uzavřena. Proto jsme museli zrušit každoroční akce v podobě „Noci s Andersenem“ ve spolupráci s knihovnou Vlasty Javořické, každoroční spaní ve školní družině i naplánované projekty mimo školní družinu.

Po znovuotevření školy jsme museli s jednotlivými skupinami trávit čas ve třídách. Zde jsme hráli hry, využívali jsme možnosti projekce na tabuli a při špatném počasí jsme se občas dívali na pohádky, a naopak když počasí dovolilo, chodili jsme na respirium a užívali si pobyt na zdravém vzduchu.

8 / 2020
Dnes je 11. 8. 2020