26. 4. slavíme Den Země úklidem Studené.

Noční dobrodružství ve školní družině

Noční dobrodružství v ŠD

Školní družina (modro – zelená) uspořádala pro děti noční akci ve škole na téma „Foglarovky“ Záhada hlavolamu. Tuto knížku znaly už mnohé generace před námi a pan Foglar se zapsal do povědomí čtenářů jako zakladatel komiksové tvorby u nás.

Kdo by neznal alespoň okrajově jména chlapců z party Rychlých šípů a pro čtenáře alespoň jedné knihy Jaroslava Foglara nemusíme připomínat, že o napětí a dobrodružství zde není nouze.

A tak jsme v 2. pololetí školního roku 2021-22 v obou družinách s dětmi četli knihu Záhada hlavolamu a každý si založil svůj deník, kam si zapisoval důležité poznatky z knihy, které by vedly k vypátrání ztraceného tajemného hlavolamu.

Všechny nabyté indicie děti mohly zúročit právě při nočním dobrodružství, které začalo 24. června v pátek odpoledne. Děti z obou družin se sešly v 17 hodin a hned jsme šli všichni společně na respirium, kde se děti rozdělily do skupin. Ve trojicích kluci i holky zkoušeli rozluštit otázky z říše pohádek a kdo chtěl, mohl si namalovat svůj kamínek pro štěstí. Mikuláš Antoňů ze 4.třídy si pro ostatní kamarády připravil poznávací kvíz z oblasti vojenství. Měl to zorganizované absolutně profesionálně, takže Mikulášovi všichni moc děkovali.

Měli jsme v plánu být na respíriu do 19 hodin a to nám vyšlo úplně dokonale, protože přesně v 19 hodin začaly padat první dešťové kapky, ale to nám už vůbec nevadilo.

Další bod programu totiž byla diskotéka v pyžamech v prostorách družiny, takže když se venku vydatně rozpršelo, tak už jsme byli všichni pěkně pod střechou a v teplíčku. Vrcholem pyžamové diskotéky byla módní přehlídka nočních košilek.

Ve 21 hodin se venku poprvé silně zablýsklo a začala celkem pořádná bouřka. To se nám ovšem velice hodilo do krámu, protože právě ve 21 hodin se rozběhlo to pravé napínavé dobrodružství! V úplné tmě jen za pomocí světla z baterek děti začaly hledat po škole vzkaz od Jana Tleskače, který sestrojil hlavolam Ježek v kleci a v tomto hlavolamu se ukrýval tajný vynález.

O vyplašené obličejíčky nebyla nouze, protože kromě počátečního ticha a tmy na školních chodbách se čím dál častěji začaly ozývat silné zvuky hromů a za okny se míhal jeden blesk za druhým. A v téhle atmosféře bloudily děti po škole a až ve druhém patře 2.stupně se děti setkaly s duchem Jana Tleskače, který k nim promluvil a přichystal jim tajenku, která po správném rozluštění vydala tajemství, které chlapec Jan Tleskač až do své tragické smrti nikomu nevyzradil.

Děti si na pomoc mohly vzít svůj deník, který si během 2. pololetí vedly, a s údaji v deníku každý nakonec tajemství Jana Tleskače odhalil.

Každý odvážlivec, který dokázal překonat strach a navíc vyluštit tajenku, byl odměněn krásným plyšovým ježkem…, jen klec si musí přes prázdniny každý vyrobit sám. Pak teprve to bude opravdu ježek v kleci.

Večerka byla naplánována po 22. hodině, ale to moc neklaplo, protože po napínavém dobrodružství všechny děti ožily a v tělocvičně bylo veselo, jako kdyby byly dvě hodiny odpoledne. První spáči usínali až po půlnoci, takže vlastně už v sobotu. Únava a prožité dobrodružství mělo za následek to, že všechny děti spaly bez probuzení až do rána do 8 hodin a někteří ještě o chvilku déle. Jediné, které nespaly, byly paní vychovatelky Sekaninová a Nezdarová, protože nemohly při noční kontrole ve tmě najít mezi spícími dětmi Jiříka. Pak teprve zjistily, že to bylo tím, že Jiřík si na spaní sundal brejličky a paní vychovatelky ho bez nich nemohly poznat. To byla úleva, když se Jirka našel!!!

Ráno už nás čekala jen rychlá snídaně a balení a úprk s novými zážitky za rodiči.

Všechny děti byly absolutně samostatné, žádné naříkání ani kňourání, nikdo nežaloval, neplakal a neřešil zbytečnosti, všechny děti se chovaly jako opravdoví skautíci. Tak jsme se domluvili, že příště zkusíme něco podobného třeba v přírodě. Snad se nám to splní a zažijeme zase něco nového, protože zážitek je v životě dítěte víc než drahá hračka nebo peníze.

Za dveřmi je začátek nového školního roku a my se těšíme, že v našem dobrodružství budeme pokračovat. Až začnou podzimní dny a vítr bude foukat ze strnišť, tak se chystáme na výpravu do přírody s dalším překvapením.

Vychovatelky modré a zelené družiny

Foto zde.

Datum vložení: 3. 9. 2022 21:54
Datum poslední aktualizace: 3. 9. 2022 22:00

dnes, sobota 20. 4. 2024
neděle 21. 4. mírné sněžení 8/1 °C
pondělí 22. 4. skoro jasno 12/0 °C
úterý 23. 4. slabý déšť 8/3 °C

Duben hojný vodou - říjen vínem.

O svaté Anselmeně semeno do země.

Svátek má Marcela